2. NANOSİS Çalıştayı Yapıldı

2. NANOSİS Çalıştayı Yapıldı

TÜBİTAK 1004 tarafından desteklenen SUNUM Sabancı Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi liderliğinde yürütülmekte olan NANOSİS Platformu, 3 Mayıs 2023’te ikinci kez düzenlenen çalıştayda SUNUM’da tekrar bir araya geldi.

Araştırma Programı Yönetici Kuruluş lideri ve SUNUM Direktörü Prof. Dr. Fazilet Vardar Sukan’ın ev sahipliğinde gerçekleşen çalıştay, SUNUM Yönetim Kurulu Başkanı Cevdet Alemdar ve Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Leblebici’nin açılış konuşmalarıyla başladı. Araştırma Programı Yürütücülerinin kısa sunuşlarının ardından Haliç Üniversitesi’nden Prof. Dr. Önder Küçükerman Endüstriyel Tasarım ve Yeditepe Üniversitesi’nden Dr. Başak Aru Sertifikasyon konusunda bilgiler verdi.

Çalıştayda buluşan araştırmacılar bugüne kadar yapılan çalışmaları, araştırma sonucu ortaya çıkan ara ürün, yan ürün ve prototipleri paylaştı ve ileriye dönük prototip oluşturma ve geliştirme konularını ele aldı.

NANOSİS Platformu, sağlık için takip ve tanıya yönelik hızlı, ekonomik ve özgün nanoteknolojik bileşen, ürün ve sistemlerin geliştirilmesini hedefliyor. NANOSİS Platformu 1’i Danışman/Hizmet Tedarikçisi olmak üzere 8 Üniversite, 7’si Danışman/Hizmet Tedarikçisi olmak üzere 12 Özel Sektör Kuruluşu, 2’si Kamu Araştırma Merkezi olmak üzere 22 kurum/kuruluş ile 150 kadar araştırmacıdan oluşuyor.

2. NANOSİS Çalıştayı’nda sergilenen ürün prototipleri