3. NANOSİS Çalıştayı 7 Mayıs’ta yapıldı

TÜBİTAK 1004 tarafından desteklenen SUNUM Sabancı Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi liderliğinde yürütülmekte olan NANOSİS Platformu, 7 Mayıs 2024’te üçüncü kez düzenlenen çalıştayda SUNUM’da tekrar bir araya geldi.

Araştırma Programı Yönetici Kuruluş lideri ve SUNUM Direktörü Prof. Dr. Fazilet Vardar’ın ev sahipliğinde gerçekleşen çalıştay, Platform paydaşı kurumların üst düzey yetkililerinin konuşmalarıyla başladı. Ardından Araştırma Programı Yürütücüleri çalışmalarıyla ilgili bilgiler verdiler. Ürünleşme yolculuğuna odaklanan çalıştayda Boğaziçi Üniversitesi Yaşam Bilimleri ve Teknolojileri Merkezi Müdürü Prof. Dr. Rana Nomak Sanyal, ‘’Lab’dan Kliniğe Bir Nanoilaç Öyküsü’’ başlıklı, Stratis Group kurucusu Dr. Souheil El Hakim ise ‘’Product Devolepment Process – Dos and Don’ts’’ başlıklı konuşmalar yaptılar. Gün boyu sergilenen Ürün Prototipleri ve Platform Fikri Çıktı Posterleri katılımcılar tarafından ilgiyle incelendi.

NANOSİS Platformunun üçüncü çalıştayında konuşan Araştırma Programı Yönetici Kuruluş lideri ve SUNUM Direktörü Prof. Dr. Fazilet Vardar platformdaki araştırmacıların NANOSİS’in “sağlığı tehdit edici ve kontaminasyona neden olan etmenlerin saptanması ve önlenmesine odaklanılmış araştırmalar” vizyonuyla değerli çalışmalar yürüttüğünü söyledi ve Platformla ilgili şu bilgileri verdi: “6 tema ve 16 projeden oluşan NANOSİS Platformunda, 4 yılda toplamda 23 son ürün, 33 yan ürün ve çeşitli ara ürünlerin çıkması beklenmektedir. Bu prototip ve teknolojiler, öncelikli sağlık hedefli olmak üzere otomotivden çevreye, tekstilden enerjiye uzanan diğer sektörlere de çözümler sunmaktadır.’’

NANOSİS Platformu, sağlık için takip ve tanıya yönelik hızlı, ekonomik ve özgün nanoteknolojik bileşen, ürün ve sistemlerin geliştirilmesini hedefliyor. NANOSİS Platformu 1’i Danışman/Hizmet Tedarikçisi olmak üzere 8 Üniversite, 7’si Danışman/Hizmet Tedarikçisi olmak üzere 12 Özel Sektör Kuruluşu, 2’si Kamu Araştırma Merkezi olmak üzere 22 kurum/kuruluş ile 150 kadar araştırmacıdan oluşuyor.

NANOSİS Platformu – Araştırma Programları

Yeditepe Üniversitesi – Araştırma Programı 1

Enfeksiyona Neden Olan Ajanların Sıvı Fazda Belirlenmesine Yönelik Nanoteknolojik Sensörlerin Geliştirilmesi

Arçelik – Araştırma Programı 2

Aeresol ve Gaz Fazında Kontaminasyon Uyarısı Verebilen Nanoteknolojik Sensörlerin Geliştirilmesi

Kordsa – Araştırma Programı 3

Giyilebilir Teknolojiler İle Sağlık Verilerinin Takibine Yönelik Nanoteknolojik Sensörlerin Geliştirilmesi

SUNUM Sabancı Üniv. Nanoteknoloji Araştırma ve Uygulama Mer.- Araştırma Programı 4

Düşük Derişimlerdeki Özel Ajanların Belirlenmesi Için Özgün Malzemelerin ve Fonksiyonel Yüzeylerin Geliştirilmesi

Sabancı Üniversitesi – Araştırma Programı 5

Protein Bazlı ve Tanıya Yönelik Mikroakışkan Biyoçipler Geliştirilmesi

Eskişehir Üniversitesi – Araştırma Programı 6

Takip ve Tedavide Kullanılabilecek Çevre ve İnsana Dost Biyouyumlu Aktif ve Entegre Sistemler