NANOSİS Çalışmasına Ödül

Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi ve Sabancı Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi (SUNUM) yarı zamanlı araştırmacısı olan Murat Kaya Yapıcı’nın ve beraberinde çalıştığı doktora öğrencileri Saygun Güler, Ata Golparvar ve Özberk Öztürk’ün “grafen tekstillerle kulak üzerinden elektrokardiyogram ölçümü” üzerine sürdürdükleri, TÜBİTAK 1004 programı bünyesinde SUNUM-NANOSİS projesiyle desteklenen çalışma, IEEE Sensors Letters dergisi 2023 en iyi makaleRunner Up” ödülüne layık görüldü. Ödül, Viyana’da gerçekleştirilen geleneksel IEEE Sensors konferasında, IEEE Sensors Council başkanı ve Northeastern Üniversitesi öğretim üyesi Ravinder Dahiya tarafından takdim edildi.

Yayınlandığı sayıda dergi kapağına da seçilen “Ear Electrocardiography with Soft Graphene Textiles for Hearable Applications” başlıklı çalışma, medikal elektronik alanında gün geçtikçe artan giyilebilirlerin (wearables) devamı niteliğinde olan duyulabilirler (hearables) konusundaki sınırlı sayıdaki çalışmalardan biri olarak bilimsel literatürde öncül bir konum kazandı.

Kişiselleştirilmiş sağlık takibi için sunulan bu yenilikçi teknoloji, kullanıcı dostu bir yaklaşım sunarak EKG çekimini erişilebilir ve pratik hale getiriyor. Böylelikle sağlık bulgularını izlemeyi ve kardiyovasküler tanıyı daha erişilebilir, daha kolay, daha mümkün hale getirerek, toplum genelinde sağlık bilincini de arttırmaya yardımcı oluyor.

Makalenin tam metni için:

https://ieeexplore.ieee.org/document/9855407